10 ایده برای داشتن شغل دوم


آیا به یک شغل تمام وقت مشغول هستید و یا به دنبال پر کردن اوقات بیکاری خود هستید؟ با این حال، داشتن شغل دوم می‌تواند راهی برای کسب درآمد بیشتر و یا مهارت اضافی باشد. بسته به نوع کاری که به دنبال آن هستید می توانید گزینه های مختلفی را جستجو کنید. در این مقاله نکات و روش‌هایی را برای یافتن شغل دوم معرفی می کنیم.

 آیا اصلاً به شغل دوم نیاز دارید؟

 اگر به دنبال درآمد اضافی هستید یا هزینه های زندگی برایتان سنگین شده و یا قصد دارید هزینه دانشگاه خود را بپردازید و همینطور قسط ها بر روی هم انباشته شده است، شغل دوم می تواند بسیار کمک کننده باشد. به عنوان مثال اگر در حال پرداخت وام ماشین هستید، یک شغل نیمه وقت موقت می تواند به شما کمک کند هزینه های آن را پرداخت کنید. بنابراین دلایل مختلفی برای انتخاب شغل دوم وجود دارد. این دلایل به شما کمک می کند معیارهای جستجوی شغلی خود را شناسایی کنید.

نکاتی برای یافتن شغل دوم

در مورد ساعت کاری واقع بین باشید

در هنگام جستجوی شغل دوم به برنامه کاری، ساعات و شیفت هایی که می توانید به شغل دوم متعهد شوید فکر کنید. به عنوان مثال، اگر در طول روزهای هفته تمام وقت کار می کنید می توانید جستجوی خود را با مشاغل پاره وقت آخر هفته و تعطیلات شروع کنید. اینگونه مشاغل گزینه های انعطاف پذیری برای شما هستند.

 برای جستجوی شغل خود اهدافی تعیین کنید

برای جستجوی خود اهدافی تعیین کنید. به عنوان مثال ببینید که در هر روز چه تعداد فرم تقاضای اشتغال می توانید بفرستید و یا با چه کسانی می توانید صحبت کنید. این کار به شما در ایجاد رزومه، همینطور جمع ‌آوری منابع تخصصی و نوشتن کاور لتر (cover letter) کمک می کند.

 با کارفرمای خود صحبت کنید

با کارفرمای خود صحبت کنید و توضیح دهید که نیاز به کار اضافی دارید. از آنها بپرسید آیا پروژه ای وجود دارد که بتواند به درآمد شما کمک کند و آیا می توانید برنامه اضافه کاری داشته باشید. همینطور به کارفرمای جدید خود بگویید که در حال حاضر در شغلی مشغول هستید. به این صورت می توانید برنامه ریزی بهتری بین دو شغل داشته باشید و از تداخل شغل هایتان جلوگیری کنید. همینطور دلایل خود را برای داشتن شغل دوم شرح دهید تا آنها از شرایط شما آگاهی یابند.

 به دورکاری فکر کنید

دورکاری یا کار در منزل یا کار آنلاین یکی دیگر از گزینه های عالی برای انتخاب شغل دوم است. دورکاری یک شغل آزاد فریلنسر به حساب می آید زیرا می توانید  هم در منزل به وظایف خود عمل کنید و هم درآمد کسب کنید. مشاغل آنلاین زیادی وجود دارد، از جمله نویسندگی، ویراستاری، مربی مجازی، منشی مجازی و غیره. با توجه به تخصص و علاقه خود به سراغ هر یک از این مشاغل آنلاین بروید.

به دنبال چیز متفاوتی باشید

شما می توانید خارج از حرفه و صنعت خود به جستجوی شغل دوم بپردازید. مزیت اصلی آن این است که می توانید مهارت های جدید کسب کنید و به رزومه خود تجارب جدیدی اضافه کنید.  اگر کار با حیوانات را دوست دارید به عنوان شغل دوم می توانید به مراقبت از حیوانات بپردازید و یا اگر به موسیقی علاقه دارید، راهنمای سالن کنسرت باشید.

 از پلتفرم های جستجوی مشاغل آنلاین استفاده کنید

 در این خصوص پلتفرم های وجود دارد که در آنها می توانید یک اکانت رایگان ایجاد کنید، رزومه خود را قرار دهید و سپس پارامترهای جستجوی خود را از طریق فیلتر های جستجو مشخص کنید. به عنوان مثال جستجوی خود را می توانید بر اساس کلمات کلیدی که نشان دهنده تخصص شماست مشخص کنید. کلمات کلیدی مانند «خرده‌فروشی»، «کار نیمه وقت»، «خدمات مشتری» و غیره. همچنین می توانید جستجوی خود را بر اساس مکان صنعت و میزان حقوق فیلتر کنید. هرچه بیشتر ویژگی های خود را مشخص کنید به نتایج شغلی بهتری دست می یابید. برخی از برترین پلتفرم های کاریابی در ایران کارلنسر، جابینجا، ایران تلنت و ای استخدام هستند.

 شبکه روابط خود را گسترش دهید

با خانواده، دوستان و آشنایان و همکاران سابق در ارتباط باشید تا از فرصت های شغلی جدید مطلع شوید. از پلتفرم های شبکه سازی حرفه ای برای ارتباط با افراد حاضر در صنعت و یا حوزه کاری مورد علاقه خود استفاده کنید. هرچه با افراد بیشتری در ارتباط باشید، شانس شما برای یافتن شغل دوم افزایش می یابد. برای یافتن کارهایی نظیر پیمانکاری، کار نیمه وقت و یا کار روزمزدی به طور مرتب ارتباط برقرار کنید.

به مشاغل قراردادی و یا فریلنسر فکر کنید

برای کسب درآمد اضافی مشاغل قراردادی را در نظر بگیرید. نویسندگی، ویراستاری، کار با رسانه‌ها، مشاوره، منشی مجازی و بسیاری از موارد دیگر از جمله مشاغل قراردادی است که می تواند به صورت آنلاین فرصت رضایت بخشی برای شما فراهم آورد. بسته به علاقه و رشته ای که به دنبال آن هستید، شغل  قراردادی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 در صنایع مختلف می‌توانید به دنبال این شغل ها باشید به عنوان مثال:

  • آموزش و پرورش

  • کارهای بازرگانی

  • خودفروشی، فروش و بازاریابی

  • رسانه ها و ارتباطات

  • صنعت مهمانداری و رستوران

حرفه خود را ایجاد کنید

یکی دیگر از گزینه های شغل دوم این است که خودتان آن شغل را ایجاد کنید. بسته به علاقه و استعداد می توانید هنر یا حرفه ای  را انتخاب و آن را توسعه دهید. این نوع شغل دوم بسیار انعطاف پذیر بوده و در عین حال می تواند یک گزینه مفرح و جذاب به شمار آید. کارهایی مانند مربی خصوصی، آشپزی، مشاوره، باغبانی، محوطه سازی، هنرهای دستی  و .. می تواند گزینه های خوبی برای شروع باشند.

اهداف مالی داشته باشید

در شغل جدید خود اهداف مالی تعیین کنید. مثلا قرار است از کار دوم قسط خانه خود را بپردازید یا برای خرید ماشین جدید پول پس انداز کنید. به این صورت می توانید به نتایج واضح تر و مشخص تری برسید.

در این مقاله در مورد مزایای داشتن شغل دوم و راهکارهای آن صحبت کردیم. شغل دوم می تواند تاثیر بسزایی بر درآمد شما بگذارد و از طرف منبع خوبی برای پس انداز باشد. امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

mobile-navبا ما تماس بگیرید
۰۲۱۱۲۳۴۵۶۷۸۹